O nas

GALERIA Pięknych Książek wystawia, promuje i sprzedaje książki rękodzielnicze i artystyczne. Książka artystyczna to taka, której nie da się zdigitalizować i przeczytać np. w kindlu, bo równie ważna jak tekst słowny jest jej fizyczność: wysmakowany papier, zapach farby drukarskiej, niezwykła forma. Są to unikatowe książki robione ręcznie w niewielkich ilościach numerowanych egzemplarzy, mające rozmaite formy plastyczne i wykonane z najróżniejszych materiałów takich jak papier czerpany, drewno, metal, szkło, skóra, itd.

CZYTELNIA Pięknych Książek udostępnia do korzystania w Galerii podręczny zbiór książek o książkach artystycznych i ich wytwarzaniu, podręczniki drukowania i oprawiania, katalogi wystaw itd.

DRUKARNIA Pięknych Książek działa na bazie ręcznych maszyn do druku wypukłego z czcionek ołowianych oraz płyt polimerowych. Wytwarzać będzie książki artystyczne, plakaty poetyckie jak również druki akcydensowe na zamówienie. Prowadzone w niej będą warsztaty uczące tradycyjnego drukowania. Zapewnia również możliwość odpłatnego wynajęcia maszyny drukarskiej dla wykonania własnego projektu drukarskiego.

PISALNIA to przestrzeń zbudowana na miłości do kaligrafii. Tutaj cały czas rozmawia się o sztuce pisania własną dłonią, o świetle, rytmie i harmonii między literami i znakami graficznymi. Odbywają się warsztaty kaligraficzne z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi (np. pióro maczane w atramencie) jak i tych bardziej nowoczesnych, a także spotkania z najlepszymi kaligrafami oraz wykłady. To idealne miejsce dla osób, które czują potrzebę odręcznego pisania i szlifowania własnych umiejętności.

GADALNIA o Pięknych Książkach to miejsce gdzie można posiedzieć nad kawą czy herbatą i porozmawiać o książkach artystycznych, wymienić się refleksjami, doświadczeniami i spostrzeżeniami. Gadalnia jest też miejscem wykładów, seminariów i prezentacji na tematy związane ze sztuką książki.