KrzysztOff Skain May

Wykonywane ręcznie w jednym egzemplarzu kolażowe scrapbooki Maya są jedynymi w swoim rodzaju obiektami sztuki, stanowiącymi syntezę wszystkich dotychczas wykorzystywanych przez niego technik artystycznych oraz środków wyrazu. Ujawniają także nieznane oblicze Maya jako wnikliwego i wrażliwego poety. Słowo, obraz i materia wzajemnie dopełniają się, aby wykreować wyraziste i natężone przeżycie estetyczne.

Skain May jest artystą osobnym, nie poddającym się prostym definicjom oraz kategoryzacjom. Jest wieloprzymiotnikowy – intensywny, bezkompromisowy, autentyczny, nieoczywisty i pełnokrwisty. Nigdy w pełni nie dorósł i nie nabrał zdrowego rozsądku, ciągle poszukuje nowych obszarów wolności i nowych form ekspresji; ciągle toczy się w nim walka z czymś i o coś. Eksploruje, ale nie epatuje. A nawet jak epatuje, to nie bez zasadnej przyczyny.

[AUTOBIO]
KrzysztOff Skain May – malarz, grafik, poeta, tekściarz, scenograf, inscenizator, performer, muzyk, publicysta, artysta “użytkowy”, ostatnio MC… – generalnie prawdziwy, totalny artysta, choć konsekwentnie offowy. Nie może się odnaleźć w dzisiejszych czasach i dlatego antydatuje swoje prace. W latach 80. i 90. cofał się o 1000 lat.

Jego “czarne malarstwo” pochodzi z lat 90. Było reakcją na społeczne i polityczne zło rzeczywistości. Kontynuował je z przekonaniem do czasu, aż zorientował się, że na pewien sposób wzmacnia “czarną magię” świata polityki. Od tego przełomu przemianował się z Kaina na Skaina, zaczął malować bardziej kolorowo i pogodnie, zmienił słuchaną muzykę na ska i reggae, a przede wszystkim opowiedział się po stronie “białej magii”. Ale jednak pozostaje tym samym offowcem, anarchizującym punkiem i rude boyem, jakże blisko od ojca bikiniarza…

Strona artysty – www.skain.art.pl

Opublikowane przez Galeria